Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages Rally 2013

Final Stage Times in Position Order to TC 4

Car Cls Crew123 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
2Class 5Matthew Wilson/ Chris Patterson2:402:3710:0115:1811
1Class 5Alex Allingham/ Chris Williams2:372:3810:0715:2222
5Class 5Derek McGeehan/ Darragh Mullen2:472:4310:3416:0433
6Class 5Gary Tomlinson/ Stephen Thompson2:522:4310:3016:0544
4Class 5Peter Stephenson/ Ian Windress2:502:4910:4916:2855
11Class 5Jon Caen/ Mark Morris2:492:5010:5416:3366
7Class 5Brendan Cumiskey/ Conor Foley2:532:5110:5516:3977
12Class 2Alex Parpottas/ Alex Kihurani2:532:5011:0216:4518
9Class 5Thomas Preston/ Jamie Forrest2:552:5011:1116:5689
14Class 5John Rintoul/ Alan Cowan2:562:5411:1117:01910
20Class 3Andy Gibson/ Dave Gibson2:582:5711:1117:06111
25Class 2Barry Lindsay/ Michael Lindsay3:012:5611:2617:23212
10Class 3Ashley Hodge/ Steve Pugh3:022:5811:2317:23213
28Class 2Mark Shaw/ James Coxon3:033:0211:3117:36314
29Class 5Darren Martin/ Daniel Hurst3:063:0311:2717:361015
22Class 3David Wallbank/ Mike Scrimgour3:012:5811:3917:38316
21Class 2Jim Slater/ Chris Slater3:083:0211:4017:50417
105Class 1Dave Brick/ Freddy Brick3:062:5911:5417:59118
15Class 2William Midgley/ Geoff Maybank3:073:0411:5018:01519
32Class 3Colin Hope/ Nick Patrick3:103:0711:4418:01420
27Class 3David Dobson/ Phil Sandham3:053:0211:5618:03521
16Class 5John Bainbridge/ Giles Dykes3:203:0911:4018:091122
101Class 1Malcolm Hague/ Dave Read3:123:0911:5718:18223
26Class 5Michael Dwan/ Jane Clark3:163:1211:5218:201224
24Class 3Mike Dunning/ Mike Allen3:193:1411:4718:20625
39Class 2John Marshall/ Chris Pattison3:153:0812:0218:25626
30Class 2Malcolm Davey/ Paul Slingsby3:123:1312:0118:26727
18Class 5Tony Thompson/ Paul Hudson3:123:0612:0918:271328
31Class 4Mark Nuttall/ Ben Anderson3:223:1212:2819:02129
36Class 2Chris Melling/ Dave Riley3:223:1812:3219:12830
34Class 4Chris Marlow/ Garry Green3:263:2212:4419:32231
108Class 1Gary Rigg/ Claire Rigg3:323:2012:5119:43332
106Class 1Sian Beaty/ Dave Antrobus3:323:2713:1220:11433
37Class 2Jonathan Atkinson/ Andrew Storey3:383:3213:0320:13934
33Class 3Nigel Hunt/ Andrew Wright3:343:2713:3220:33735
23Class 2Steve Head/ Jonny Grisedale3:022:5814:5220:521036
107Class 1Dave Head/ Andy Darlington3:393:3414:0721:20537
103Class 1Bryan Gibson / Matthew Gibson3:303:2112:512:0021:42638
Car 103 Penalty details:- 2:00 for 2:00 early at TC 4
38Class 5Mark Goodfellow/ Kyle Gass3:373:1612:243:0022:171439
Car 38 Penalty details:- 3:00 for 3:00 early at TC 4
104Class 1Richard Gemmell/ Scott Dance3:573:4314:271:0023:07740
Car 104 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 3
These Competitors have only done 2 stages
3Class 5Paul Bird/ Aled Davies2:362:43 5:191541

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
Pye Motors 1
2.44 miles
Stage 2
Pye Motors 2
2.44 miles
Stage 3
Coppermines 1
9.23 miles

These results became Final on Saturday 30th November 2013 at 4:45pm GMT