Furness District Motor Club - Grizedale Stages Rally 2019

Final Stage Times in Class Order

Car Cls Crew12345 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class Class 1
44Class 1Pete Gorst/ Phil King12:2211:253:133:1225:0755:19121
54Class 1David Barr/ Neil Mitchell-Hunter12:3812:093:223:1625:0256:27223
46Class 1Phil Lilley/ John Ellwood12:5212:003:153:1425:4157:02328
62Class 1Dave Head/ Lewis Griffiths15:2114:303:593:5631:051:08:51436
Class Class 2
27Class 2Barry Lindsay/ Caroline Lodge11:3711:023:012:5723:1351:50111
25Class 2Mark Shaw/ James Coxon11:3511:082:582:5523:2452:00212
45Class 2Caroline Carslaw/ Charley Sayer-Payne12:4112:003:143:1222:5253:59320
47Class 2Dan Jones/ Cyril Jones12:3111:533:153:1125:4556:35424
53Class 2Joel David Simpson/ Shannon Turnbull12:3611:423:113:0726:1056:46526
63Class 2Tom Harrison/ Marcus Pomfret14:0912:543:353:2928:441:02:51633
Class Class 3
35Class 3John Lowe/ Dave Robson11:2410:532:572:5523:5552:04113
26Class 3Andrew Robinson/ Kev Wilson 11:5411:122:582:5523:2952:28215
51Class 3Ian Barnes/ Emma Morrison12:3011:543:163:1626:0256:58327
36Class 3Graham Bruce / David Aitken 12:5812:133:123:1325:3357:09429
48Class 3John Brownie/ Gordon Ritchie12:5612:323:263:2228:021:00:18530
59Class 3Benjamin Smith/ Phill Spurge 11:5611:213:042:5930:131:001:00:33631
Car 59 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 1
64Class 3Matthew Robinson/ Graham Wilcock10:4216:502:412:4022:016:001:00:54732
Car 64 Penalty details:- 6:00 for 6:00 early at TC 4C
52Class 3Jason Metcalfe/ David Batley14:2713:223:383:4229:541:05:03834
56Class 3Alexander Ian Milne/ Dawn Milne13:3012:483:283:2829:0614:001:16:20937
Car 56 Penalty details:- 14:00 for 14:00 early at TC 4B
Class Class 4
23Class 4Mike Wolff/ Mark Twiname11:4311:113:012:5623:4852:39116
50Class 4Ben Jemison/ James Dixon12:3411:573:193:1425:3656:40225
Class Class 5
1Class 5Ollie Mellors/ Ian Windress9:5510:212:392:3820:2545:5811
4Class 5Jock Armstrong/ Cameron Fair10:189:422:412:3821:2446:4322
2Class 5Stephen Petch/ Michael Wilkinson10:329:502:362:3821:1146:4733
17Class 5Seb Perez/ Alex Lee10:3710:082:422:4622:2648:3944
11Class 5Alan Carmichael / Claire Williams11:0910:182:482:4321:5948:5755
7Class 5Daniel Hiorns/ Chris Purvis10:5710:392:512:4622:2549:3866
14Class 5Gary Tomlinson / Liam Whiteley11:0410:362:492:4622:2649:4177
9Class 5Phillip Pickard/ Simon Pickard11:0710:282:522:4522:4149:5388
10Class 5Simon Bowen / Richard Robinson 11:2611:042:572:5123:1051:2899
20Class 5John Rintoul/ Ross Hynd11:2110:462:542:5423:4551:401010
19Class 5Simon Green/ Andrew Thorpe11:3310:522:592:5323:4952:061114
22Class 5Mark Holmes / Craig Simkiss11:3811:323:022:5724:0753:161217
16Class 5Steve Petch/ John Richardson11:4811:042:562:5524:5053:331318
37Class 5Nick Taylor/ Helen Harkness11:5111:193:012:5624:4253:491419
40Class 5Andy Graham/ Ryan Graham14:2511:213:012:5824:0455:491522
41Class 5Hugh Brunton/ Richard Simmonds11:3811:069:289:2826:071:07:471635

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
Grizedale North
8.70 miles
Stage 2
Grizedale South
8.42 miles
Stage 3
Broughton Moor 1
2.21 miles
Stage 4
Broughton Moor 2
2.21 miles
Stage 5
Grizedale
17.68 miles

These results became Final on Saturday 7th December 2019 at 3:55pm GMT